JID

Z QIP wiki

Přejít na: navigace, hledání

Soubor:Jabber32.png JID

JID (Jabber ID) je jednoznačný identifikátor v síti Jabber

Tvar JID

JID se podobá e-mailové adrese a je ve tvaru nick@server, např. jan.novak@server.cz.

Nick je jméno nebo přezdívka uživatele a za zavináčem následuje server, na kterém je uživatel zaregistrován (např. jabbim.cz).

Někdy může být JID shodné s e-mailem (např. u Gmailu). Pokud si ale nejste jisti, jestli se jedná o JID nebo jestli např. uživatel Gmailu Jabber používá, tak uživatele kontaktujte přes e-mail. V opačném případě hrozí riziko, že vaše zpráva k příjemci nedorazí nebo si ji nepřečte.

Zdroj (resource)

Zdroj je nepovinná část JID oddělená lomítkem, která označuje konkrétního připojeného klienta. Díky tomu je možné být přihlášený ve více klientech zároveň. Zdroj je uživatelem definovaný řetězec znaků (domov, prace, mobil…).

JID se zdrojem má tvar nick@server/zdroj. Kam mají chodit zprávy, pokud je uživatel přihlášený na více místech zároveň, se určí nastavením priority.

Jak si vybrat JID

Nejdřív si zvolte přezdívku a server, kde se chcete zaregistrovat.

Přezdívka v JID může obsahovat diakritiku a jiné Unicode znaky kromě " & ' / : < > @ a mezery. JID ale vybírejte s rozmyslem, protože některé nadstandardní služby Jabber serverů pak nemusí správně fungovat, ne každý ví jak napsat např. znaky # | & ^ a lidé ze zahraničí mohou mít problémy s psaním některých v jejich jazyce nepoužívaných znaků s diakritikou (u nás např. slovenské ä ĺ ľ ô ŕ).

I s obyčejnými znaky jako + - = ale může být problém, pokud jste přihlášeni v mobilu, obzvlášť když jich je víc.

Nepoužívejte vaše číslo z ICQ. Určitě se vám lépe pamatují e-mailové adresy než nicneříkající sled devíti číslic.

Odkazy

Osobní nástroje
PORTÁL QIPIM.CZ